Art Challenge Winners

On Thursday, November 3, we hosted our fourth annual Exhibit A: Family Court Art Challenge ceremony, celebrating the creativity of young artists in Orange County Public Schools.

Each year, we ask students to produce a piece of artwork that represents a chosen theme. This year’s theme was what freedom means to me. Our panel of judges - Judges Bob Egan, Alicia Latimore, and Heather Higbee, Mayor Jerry Demings, and Chair of the Orange County School Board Theresa Jacobs - viewed and evaluated each piece before selecting the artwork best representing the year’s theme. Artwork was judged in four categories: kindergarten - second grade, third - fifth grade, middle school, and high school.  Awards were given to five winners in each category: first, second, and third place, as well as two honorable mentions.

You can view the winning artwork, as well as all of the other amazing pieces, on display at the Thomas S. Kirk Juvenile Justice Center.

For a recap of the event, as well as interviews with some of the winners, please watch Orange TV’s coverage of the event here: https://vimeo.com/769042483.

And for those who missed the ceremony, or want to see it again, you can watch a recording of the event on 9th Now: https://9thnow.lightcast.com/player/23073/496668.

 

Here’s a list of our 2022 winners:

Elementary School Grades K-2

First Place: Micah Cyril (1st Grade, Forsyth Woods)

Second Place: Rayna Aly (Kindergarten, Bay Lake Elementary)

Third Place: George Constantinidis (2nd Grade, Westbrook Elementary)

Honorable Mention: Mathias Pietri Oviedo (1st Grade, Bay Lake Elementary)

Honorable Mention: Samantha Jacobo Sanchez (2nd Grade, Sadler Elementary)

 

Elementary School Grades 3-5

First Place: Zhouyifan Li (5th Grade, Bay Lake Elementary)

Second Place: Jacquelyn Restrepo (5th Grade, Union Park Elementary)

Third Place: Kirah Vetter (5th Grade, Union Park Elementary)

Honorable Mention: Nicola Ferraro (5th Grade, Stone Lake Elementary)

Honorable Mention: Zola Scribner (5th Grade, Blankner)

 

Middle School

First Place: Cecilia Legrand (8th Grade, Pershing School)

Second Place: Faith St. Hilaire (6th Grade, Avalon Middle School)

Third Place: Jovany Dera (8th Grade, Westridge Middle School)

Honorable Mention: Alexa Valdivia (6th Grade, Orange County Prep Academy)

Honorable Mention: Ryleigh Quin Dykes-McLean (7th Grade, Howard School)

 

High School

First Place: Arden Yu (11th Grade, Dr. Phillips High School)

Second Place: Marisa Park (12th Grade, Windermere High School)

Third Place: Elle Mangin (9th Grade, Dr. Phillips High School)

Honorable Mention: Hannah Na (11th Grade, Dr. Phillips High School)

Honorable Mention: Jazmyne Macklin (12th Grade, Winter Park High School)

The Latest

Wednesday, November 16, 2022
Wednesday, November 09, 2022